1 – Mersin çevre ödülleri programı nedir?

Mersin çevre ödülleri, çevrenin ve doğal kaynakların korunmasına yönelik iyi uygulama örneklerinin yaygınlaşmasını sağlamak, başarılı uygulamaları ödüllendirerek iş dünyasına örnek oluşturmak ve Mersin ilinin çevresel açıdan sürekli gelişmesi teşvik etmek amacıyla organize edilen bir yarışma programıdır.

2 – Program kaç kategoride gerçekleştiriliyor?

KOBİ ve Büyük Ölçekli İşletmeler olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilmektedir.

3 – Organize eden kurumlar hangileridir?

Mersin Çevre Ödülleri yarışma programı, Mersin Valiliği himayelerinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünce organize edilmektedir.

4 – Başvuru için gerekli kriterler nelerdir?

Mersin çevre ödülleri programına işletme yeri Mersin il sınırlarında olan tüzel kişiliğe sahip KOBi ve büyük ölçekli işletmeler başvuru yapabilir. Programa başvuru yapacak adaylardan ürün veya hizmet üretirken çevreyi ve toplumu odak noktasına alan bir yaklaşımı benimsemiş olmaları beklenmektedir. Ayrıca başvuru yapacak firmaların, başvuru tarihi ve değerlendirme sürecinde faal olması, çevre izin/lisans belgesine sahip olması (Çevre izni veya lisansa tabi firmalar için), çeçerli kapasite raporuna sahip olması gerekmektedir.

5 – Başvurular nasıl yapılıyor?

Başvurular www.mersincevreodulleri.org sayfası üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca kağıt ortamında sunulmasına gerek yoktur.

6 – Şirket merkezimiz başka şehirde ama işletmemiz Mersin ilinde faaliyet gösteriyor. Başvuru yapabilir miyiz?

Evet.

7 – Başvuru ücretli midir?

Hayır. Başvuru ücretsizdir.

8 – Aynı firmaya ait iki farklı işletme ayrı ayrı başvuru yapabilir mi?

Evet. Başvuru formunda hangi tesis olduğunu özellikle vurgulayınız.

9 – Kazananlara ne ödül verilecek?

Mersin Çevre Ödülleri programı, işletmelerin çevresel ve sosyal performansını ödüllendirerek rol model olmalarını sağlamaya yönelik prestijli bir program olarak kurgulanmıştır. Bu anlamda kazanan işletmelere para ödülü değil, imaj ve prestij kazandırmayı hedeflemektedir. Kazanan işletmeler ödül töreninde taltif edilmekle birlikte, program logosunu 2 yıl boyunca kullanım hakkına da sahip olacaktır.

10 – Değerlendirme jürisi kimlerden oluşuyor?

Jüri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ve Mersin Üniversitesi temsilcilerinden oluşmaktadır.